icon
آیا سوالی از ما دارید؟
مشاوره رایگان:

۰۲۱- ۸۸۶۱۴۲۵۰

مطالعات توجیه اقتصادی و جذب سرمایه گذار

دسته بندی نشده مقالات

مطالعات توجیه اقتصادی و جذب سرمایه گذار

هدف از مطالعات امکان سنجي و تدوین طرح توجیهی، تعيين ميزان امکان‌پذيري و اجرايي بودن يک پروژه و ثمربخشي آن است. انجام دادن مطالعات امکان‌سنجي و تهيه طرح‌هاي توجيهي، به ويژه ‏با بهره‌گيري از مشاور خارج از سازمان يا سيستم سرمايه‌گذار (شخص ثالث) ‌اين امکان را فراهم مي‌آورد که همه عوامل موثر بر پروژه به دقت بررسي و کالبد شکافي مي‌گردد، نقاط قوت و ضعف آن بازنگري مي شود و در نهايت توجيه‌پذيري سرمايه‌گذاري، ‏برآورد مي‌گردد. اين مطالعات در واقع گام نخست در فرآيند تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران يا ‏مديران به حساب مي‌آيد. از همين منظر، مطالعات امکان‌سنجي بايد به نحوي انجام شود که به منزله‌ي ابزار ‏تحليلي، در برگيرنده‌ي محدوديت‌ها، توصيه‌هايي براي بهبود و پيشنهادهاي عملي براي پيش‌برد امور باشد.
بخش های طرح توجیه اقتصادی:

مطالعات بازار

مطالعات بازار طرح توجیهی که عبارتند از تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، تقاضا، صادرات و مصرف محصول مورد نظر طی سال‌های مختلف در کشور و نیز پیش‌بینی این موارد در آینده. به منظور پیش‌بینی تقاضا به ‌عنوان یک مولفه مهم در مطالعه بازار حائز اهمیت هستند.

توجیه پذیری فنی

طرح امکان‌ سنجی از لحاظ امکان اجرای آن در بخش توجیه‌پذیری فنی گزارش توجیهی، مورد بررسی قرار می گیرد. در این امکان‌سنجی ابتدا بررسی‌های لازم در زمینه چگونگی اجرای طرح ارائه می‌شود. در این بخش از گزارش توجیهی، کلیه اطلاعات فنی اجرای طرح توجیهی، در مراحل احداث و بهره‌برداری کسب می‌شود و اطلاعات مربوط به هزینه‌های سرمایه‌گذاری به همراه مدارک مستند در بانک بررسی می‌شوند. هزینه‌های سالیانه تولید همچون هزینه‎ها‎یی که برای تأمین مواد اولیه، سوخت، نیروی انسانی، استهلاک، هزینه‌های تأمین مالی، هزینه‌های اداری و خدماتی، زمان‌بندی، نحوه اجرای طرح و … صرف می‌شوند نیز در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

آنالیز مالی

آنالیز مالی در طرح امکان سنجی در گزارشات توجیهی با هدف کسب شاخص‌های مالی و اقتصادی صورت می‌گیرد که نهایتا به تصمیم‌گیری صحیح‎ می‌انجامد. در تجزیه و تحلیل مالی، استفاده از هزینه‌های تولید، درآمد سالیانه پیش‌بینی شده برای طرح و سایر مبانی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری، مفروضات مورد نیاز برای انجام محاسبات، صورت گردش وجوه نقد، صورت حساب سود (زیان) و ترازنامه پیش‌بینی شده می‌باشد.

شرکت مهندسین مشاور فهامه به عنوان شرکت طراز اول در این حوزه شناخته می شود و با دارا بودن تیمی قدرتمند و با سابقه در زمینه بررسی و تدوین طرح های توجیهی اقتصادی (انجام بیش از ۲۰۰ مورد مطالعات امکان سنجی) آماده انجام مطالعات امکان سنجی طرح های مختلف می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =