icon
آیا سوالی از ما دارید؟
مشاوره رایگان:

۰۲۱- ۸۸۶۱۴۲۵۰

دسته بندی نشده

حمل و نقل مسافری درون شهری

حمل و نقل مسافری درون شهری

حمل و نقل مسافری درون شهری

تعداد زیاد تلفات ناشی از حوادث رانندگی، ترافیک های سنگین، افزایش مصرف سوخت، بیماری های قلبی و عروقی ناشی از آلودگی هوا، مشکلات جسمانی ناشی از عدم تحرک، عدم ارتباط مردم در عرصه های اجتماعی شهر و شکل گیری محلات شهری بی روح و بی هویت، تخریب محیط زیست و … تماما برگرفته از سیاست های خودرومحورانه می باشد.

این در حالی ایست که همواره شهروندان را به استفاده از حمل و نقل همگانی سوق می دهیم و نبود فرهنگ حمل و نقل همگانی را بعنوان یکی از علت های بارز مطرح می نماییم. اما باید گفت رفتار مردم برگرفته از سیاست های مدیران، تصمیم سازان و تصمیم گیران است هر جا درست تصمیم گرفته شده است شهروندان عملکرد مطلوب و مثبتی را از خود بروز داده اند و چنانچه درست تصمیم گرفته نشده شاهد پیامد و تبعات منفی ناشی از کنش اجتماعی بوده ایم.

توسعه مترو در شهر تهران و استقبال مردم از این نوع شیوه حمل و نقلی نشان از یک تصمیم گیری درست و اصولی و به تبع آن کاهش استفاده از خودرو شخصی است اما یک سوال آیا این امر (توسعه حمل و نقل همگانی) را بعنوان یک راهبرد تاکنون دنبال نموده ایم؟! طی سالیان گذشته اقدامات زیادی در راستای حل مشکل تردد در معابر درون شهری و برون شهری صورت پذیرفته است که نظیر آن را می توان در ساخت بزرگراه ها، کمربندی ها، پل ها، تقاطع، تونل ها دید اما تا امروز نتیجه ای جز رشد و گسترش دامنه ترافیک در محدوده شهری، حومه ای و بین شهری نداشته است.

در واقع نوع نگاه و برنامه ریزی در خصوص تردد و جابه جایی در شهر طی سالیان گذشته صرفاً برتری خودرو بر انسان را نشان می دهد، این در حالی است که جابجایی انسان بسیار مهم تر از خودرو ها می باشد برای بهبود وضعیت حمل و نقل انسان ، حمل و نقل یکپارچه و مکمل با حمل و نقل غیرموتوری اهمیت زیادی پیدا می کند.

توسعه حمل و نقل همگانی در بستر ایجاد شبکه ای یکپارچه با حمل و نقل حومه ای تاثیر بسزایی در کاهش خودرومحوری و توسعه حمل و نقل مسافری درون شهری و برون شهری خواهد داشت. نوع اقدام در این خصوص درکلانشهرها، شهرهای بزرگ، شهرهای متوسط و کوچک متفاوت است، شهرهای متوسط و کوچک هم اکنون بستر توسعه حمل و نقل غیرموتوری، توسعه مسیرهای پیاده و دوچرخه را دارا هستند و می توانند پایلوت های موفقی در راستای کاهش خودرومحوری و ایجاد شهر زیست پذیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =